Uključivanje žena u seoski turizam
U organizaciji udruženja Bio pčelinja klinika i Fondacije za upravljanje Kulturnim predjelom Bača, u Baču je održana 2. konferencija »Uključivanje žena u seoski turizam Kulturnog predjela Bač i podrška za postizanje higijenskih standarda u pripremi tradicionalnih namirnica s osvrtom na pčelarske proizvode«.
Na konferenciji je bilo riječi o potencijalima Bača i okolice za razvoj seoskog turizma i zapošljavanje žena, osmišljavanju turističke ponude te drugim srodnim temama.
Kao primjeri dobre prakse, predstavljeni su rad Etno kuće Bodrog iz Monoštora (o čemu je govorila vlasnica Jelisaveta Bešenji) kao i aktivnosti žena poduzetnica iz Petrovca na Mlavi (predavanje zamjenice direktorice Turističke organizacije Petrovca na Mlavi Vedrane Lazarević).
O pravilima higijenske prakse kod pripreme i služenja tradicionalnih proizvoda s osvrtom na pčelinje proizvode govorila je Izabela Gašparovski.
Dr. sc. Slavica Vujević iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika podsjetila je kako su tvrđava i franjevački samostan u Baču te manastir Bođani zaštićeni kao kulturno naslijeđe dok je o povijesti franjevačkog samostana govorio pater Josip Špehar.
Generalna tajnica Europe Nostre za Srbiju Vesna Marjanović istaknula je kako ta organizacija i u budućnosti planira promovirati rad žena koje čuvaju tradiciju kroz pripravu tradicijskih jela ili stare zanate.
U radu konferencije sudjelovali su i predstavnici HKU-a Antun Sorgg iz Vajske Amalija Šimunović i Ivan Žerebni. HKU Antun Sorgg, Turistička organizacija Petrovca na Mlavi i Centar za organsku proizvodnju iz Selenče ovom su prigodom potpisali sporazum o suradnji. Ova tri partnera ranije su aplicirala na ovogodišnji natječaj Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
A. Š.